نقش استرس در موفقیت انسان

«استرس»، اصطلاحا به 2 دسته «خوب» و «بد» تقسیم بندی می شود، چرا که اصل استرس، واکنش طبیعی و خودکار بدن برای آماده کردن ما جهت انجام کارهای فوری و ناگهانی است. آن چیزی که باعث می شود استرس، بد یا خوب باشد، اینست که این پاسخ خودکار بدن، بیش از حد باشد یا نباشد. به هر حال، داشتن درجاتی از استرس به فرد کمک می کند فعالیت هایی را که باید انجام دهد، به نحو بهتری به سرانجام برساند. در مطلب امروز درصددیم تا درباره این موضوع که آیا «استرس»، به خودی خود می تواند نقشی در موفقیت فرد در زندگی، کار، تحصیل و… داشته باشد، بپردازیم.

استرس خوب چیست؟
«استرس خوب» آن شکل از واکنش بدن به محرک های بیرونی است که بدن را به آمادگی بیشتر وامی دارد. ترشح هورمون های مرتبط با استرس که اصلی ترین آنها 2 هورمون «اپی نفرین» و «نوراپی نفرین» هستند، اثرات زیر را بصورت فیزیولوژیک و به شکل مستقیم یا غیرمستقیم در بدن موجب می شوند.
– افزایش ضربان قلب: این اتفاق باعث می شود که جریان خون بیشتری توسط قلب پمپاژ شود و به همین دلیل، رگ ها آماده رساندن خون و غذای کافی به اعضای بدن باشند.
– تنگ شدن رگ های پوست: با این اتفاق، خون موجود در رگ های پوست و سطح بدن و همچنین بعضی از اعضای داخلی بدن به سمت اعضای حیاتی تری مثل مغز و قلب که در پاسخ به محرک بیرونی باید به خوبی فعالیت کنند، جا به جا شود.
– آزاد شدن ذخایر قند خون از کبد به داخل خون: یکی دیگر از اتفاقاتی که می افتد، آزاد شدن ذخایر قندخون از شکل ذخیره شده آنها (یعنی گلیکوژن) به شکل قند آماده به مصرف (گلوکز) در داخل خون است تا سلول های بدن آمادگی مصرف آن را به سرعت پیدا کنند. این قضیه خصوصا درباره مغز که سوخت اصلی آن گلوکز است، اهمیت دارد.
– آزاد شدن انواع سلو ل های ایمنی بدن به داخل رگ ها: این سلول های دستگاه ایمنی، به صورت ذخیره شده در بخش هایی از بدن و رگ ها وجود دارند.با ترشح هورمون های استرس، این سلول ها به داخل خون آزاد می شوند و به حالت آماده باش درمی آیند تا از بدن در مقابل مخاطرات احتمالی محافظت نمایند.

استرس بد چیست؟
هر وقت پاسخ هورمونی بدن به محرک های بیرونی که باعث ترشح شان می شوند، بیش از حد باشد یا اینکه با محرک های ساده و پیش پا افتاده تری، این هورمون ها ترشح شوند، آن وقت است که استرس بیش از حد (و به تدریج، اضطراب) و یا استرس نابجا ایجاد می شود. آنچه در موفقیت فردی و اجتماعی انسان دخیل است، آن است که شرایطی را که او را دچار استرس بد و نامطلوب می کند، بشناسد و مهارت هایی را کسب نماید که بتواند استرس بد را به تدریج به استرس خوب تبدیل کند. بهتر است با ذکر مثال هایی سعی کنیم مواردی را که استرس باعث ایجاد مشکل در سر راه موفقیت فرد می شود، بهتر بشناسیم. هر کدام از این مثال ها، در شرایط سنی خاصی یا در تمام سنین ممکن است برای هر کدام از ما یا اطرافیان مان به وجود آیند:

– استرس بیش از حد، موقع رفتن به مدرسه
– استرس بیش از حد، موقع سخنرانی در یک جمع
– استرس بیش از حد، موقع کنکور یا امتحانات بزرگ
– استرس بیش از حد، موقع آمدن مهمان و یا رفتن به مهمانی
– استرس بیش از حد، موقع رانندگی یا امتحان رانندگی.

اما چگونه باید این موارد را شناخت؟
پاسخ به این سوال خیلی کار راحتی نیست اما لازم است که همواره توجه خودمان به این «بیش از حد» بودن ها باشد و یا اگر اطرافیان متوجه آن شدند، از آنها بخواهیم نظرشان را به ما منتقل کنند. خیلی وقت ها پیش می آید که دوستان یا آشنایان، از بیرون می توانند به شکل آیینه عمل کنند و نقایص رفتاری را که نشان از «استرس» دار بودن ماست، بهتر به ما نشان دهند. به عنوان مثال، وقتی یک دانشجو برای موفقیت اش موظف به ارایه یک سخنرانی است، این نشانه ها می تواند دلیلی بر حضور استرس بد باشد: لرزیدن صدا، عرق کردن بیش از حد، قورت دادن مکرر آب دهان و صاف کردن صدا، نگاه نکردن به چهره شنوندگان، گم کردن صحبت و کلمات، حذف بخشی از سخنرانی و عدم تمرکز روی صحبت ها و سوال ها. همه این واکنش ها، به خاطر ترشح بیش از حد هورمون های استرس ایجاد می شوند، که در شرایط دیگری مثل شرکت در امتحانات بزرگ یا کوچک، مواجهه با غریبه ها و میهمان ها، داشتن مسوولیت های خاص و… هم ممکن است اتفاق بیفتد.

نقش استرس خوب در موفقیت
هرچقدر واکنش بدن به استرس، منطقی تر و متعادل تر باشد، تاثیر آن بر موفقیت و فایق آمدن بر مشکلات و مسایلی که جلوی پای فرد به وجود آمده اند، بیشتر می شود. با توجه به میزان استرسی که در حالت طبیعی به افراد وارد می شود، آدم ها به صورت کلی به دو تیپ شخصیتی زیر تقسیم بندی می شوند:

– تیپ شخصیتی A: این گروه افرادی هستند منظم تر، جدی تر، پرتلاش تر و حساس تر به انجام کارها و امور محوله به آنها و مسایل شخصی و کاری شان. (اصطلاحا جوشی اند!)

– تیپ شخصیتیB : این گروه افرادی هستند آرام تر، راحت تر و با حساسیت کمتر به انجام کارها و امور محوله به آنها و مسایل شخصی و کاری شان. (اصطلاحا خونسردند!)
افرادی که تیپ شخصیتی آنها از نوع A است، عموما در رسیدن به اهدافی که برایشان مهم است و برای دستیابی به موفقیت های بالاتر تلاش بیشتری انجام می دهند و آمادگی بالاتری از خود نشان می دهند. اما از آن طرف، احتمال ایجاد اضطراب و استرس بیش از حد هم در آنها بیشتر است. در عوض، افراد دارای تیپ شخصیتی B، با مسایل و اتفاقات راحت تر برخورد می کنند و کنار می آیند و نسبت به محرک های محیطی، حساسیت کمتری از خود نشان می دهند. این افراد معمولا به همان سطحی از کارایی و رشد که رسیده اند، قناعت می کنند و کمتر پیش می آید که به دنبال ارتقای ناگهانی و حرکت به سمت پله های دست نیافتنی تر باشند.

چگونه استرس بد را به خوب تبدیل کنیم؟
برای دستیابی به موفقیت های بیشتر، فرد لازم است هم استرس از نوع خوب را داشته باشد و هم مهارت هایی را یاد بگیرد که استرس بد را به استرس خوب تبدیل کند. برخی از مهارت هایی که می توانند در تبدیل استرس بد به خوب کمک کنند در زیر آمده است. البته استفاده از این مهارت ها باید به تدریج و همراه با تداوم و تکرار باشد تا تاثیر آن در درازمدت مشخص شود:

– مواجهه و تمرین: یکی از رایج ترین راه های غلبه بر استرس بد، مواجهه با شرایطی است که فرد را دچار استرس می کند; یعنی «دل به دریا زدن» و «تمرین» برای مواجهه با شرایط بد، باعث می شود که فرد در دفعات بعدی، دچار استرس کمتری شود. مثلا شرکت کردن در امتحانات آزمایشی یا امتحاناتی که شبیه امتحان اصلی و نهایی است، باعث می شود که به تدریج فرد بتواند خود را برای مواجهه با استرس بزرگ تری آماده کند یا به عنوان نمونه، تمرین یک سخنرانی قبل از ارایه نهایی آن، باعث می شود موقع سخنرانی اصلی، کمتر دچار استرس شوید.

– آشنایی با روش های آسوده سازی: خوشبختانه امروزه روش های گوناگونی برای مقابله با استرس از طریق آسوده سازی یا ریلکسیشن در دسترس است و آموزش داده می شود. این روش ها به افراد کمک می کنند تا در شرایط استرس زا بتوانند خود را آرام کنند و پاسخ غیرطبیعی بدن را به حالت طبیعی درآورند.

– استفاده یا کمک گرفتن از یک راهنما: در بعضی گروه های سنی که فرد خودش متوجه حالت غیرطبیعی هست، می تواند از والدین، خواهر یا برادر، معلم یا استاد، دوستان و آشنایان مورد اعتماد بخواهد تا نشانه های غیرطبیعی استرس را در وجود او شناسایی کنند و مانند آیینه ای به او کمک کنند تا بتواند بر خصوصیات نامناسب اش غلبه کند و آنها را تغییر دهد.

– دسترسی به خوردنی های شیرین: همراه داشتن آب نبات یا شکلات در مواقع استرس کمک می کند تا بتوان با سرعت بیشتری، قند مورد نیاز برای سوخت و ساز اعضای حیاتی بدن مثل مغز را که نیازمند تمرکز و فعالیت صحیح و دقیق است، فراهم کرد.

– مطالعه: مطالعه، چه درباره روش های کنترل استرس و چه درباره هر چیز دیگر، روشی است که علاوه بر کاهش استرس، به تقویت تمرکز در شرایط استرس کمک می کند. ضمن آنکه به یادگیری هم کمک می کند.

– ورزش و فعالیت بدنی: از روش های شناخته شده کاهش استرس بد و افزایش استرس خوب، ورزش و فعالیت جسمانی است.

– مشاوره: مشاوره، فرهنگی است که به تدریج در کشور ما دارد بیشتر جای خودش را باز می کند. مشاوره با فرد دانا، آگاه یا یک روان شناس و روان پزشک، خصوصا اگر بتواند توصیه های تخصصی تری با توجه به گروه سنی افراد ارایه کند، در تقویت استرس خوب بسیار کمک کننده خواهد بود.

– شرکت در فعالیت های اجتماعی: کودکان باید با هدایت والدین وکمک آنها و افراد بزرگسال باید به صورت خودجوش، سعی کنند تا هر چه بیشتر در فعالیت های اجتماعی مناسب سن و روحیات شان شرکت کنند. شرکت در این فعالیت ها، علاوه بر اینکه مهارت های کار گروهی را در افراد افزایش می دهد، به آنها کمک می کند تا در شرایط بروز مشکلات بتوانند تصمیم گیری منطقی تر و بهتری داشته باشند و به تدریج یاد بگیرند که چگونه با مسایلی که آنها را دچار استرس می کند، کنار بیایند.

نکته آخر: در دنیای امروز، برای دستیابی به موفقیت هایی در سطوح بالاتر، باید یاد بگیریم که چگونه، استرس مضر و بیش از اندازه را به استرس مفید و در حد اندازه تبدیل کنیم. راه هایی که ارایه کردیم، برای اکثر افرادی که با این موضوع سر و کار دارند، کمک کننده و مناسب خواهد بود، به شرط آنکه به جا و صحیح مورد استفاده قرار گیرند.

منبع: ابتکار