روش‌های‌ موفقیت در زندگی مشترک

موفقیت در زندگی مشترک قطعی و دائمی و همواره مطلوب نیست.

ازدواج از یک سو می‌تواند به عنوان بهشتی برای زوجین تلقی شود و از سوی دیگر می‌تواند تبدیل به جهنمی آزار دهنده شود.

به قولی، ازدواج وقتی همواره خوشایند است که طرفین کر و کور باشند تا نقایص همدیگر را نبینند و سخنان ناراحت‌کننده یکدیگر را نیز نشنوند.

البته همسرانی هم هستند که به دلیل نزدیکی و صمیمیت زیاد با یکدیگر زندگی خوبی دارند و توانسته‌اند محیطی گرم و پر از محبت برای خود و همسرشان پدید آورند.

باید به این نکته هم توجه داشت که صرفا وجود علاقه و محبت موجب شیرینی دائمی زندگی نخواهد شد و عوامل مهم دیگری نیز در این میان دخیل هستند.

برای دست‌یابی به زندگی مطلوب، ابتدا باید هدف خود را از ازدواج مشخص کنید.

آیا صرفا می‌خواهید یک خانواده تشکیل دهید؟ کسی را برای روزهای پیری‌تان می‌خواهید؟ آیا خواهان امنیت فکری و مالی هستید؟یا…

البته تمام این موارد در ازدواج دخیل است اما انگیزه‌های قوی‌تری نیز در این میان نقش دارند.

ازدواج یعنی وقتی خود واقعی‌تان را آشکار می‌کنید و خواهان تکامل خود هستید.

تمایل به ازدواج به طور فطری در تمام انسان‌ها وجود دارد، اما مساله اصلی این است که افراد پس از ازدواج برای بقا و حفظ آن چه باید بکنند؟

احترام، همدردی و صبر مهم هستند، اما حتی بهترین ازدواج‌ها نیز ممکن است با مشکل روبه‌رو شوند.

علت آن هم در بسیاری موارد این است که زوجین می‌خواهند ساده‌ترین راه‌ها را امتحان کنند.

اما نکاتی هم وجود دارد که با رعایت آنها زندگی شیرین‌تر و باثبات‌تر خواهد شد.

یکدیگر را بپذیرید

فقط به این دلیل که ازدواج کرده‌اید قرار نیست که همه چیز را در مورد همسرتان بدانید. تمام افکار و گفتار و کردار همسرتان نباید برایتان گزارش شود.

گاهی اوقات در زندگی مشترک از یاد می‌بریم که ما دو نفر با دو شخصیت و فکر متفاوت هستیم که قرار است در کنار هم زندگی کنیم نه این‌که عینا مثل هم شویم. ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را از دست ندهید، زیرا همین موارد موجب جذابیت‌های شما برای همسرتان شده است.

سعی کنید آن‌گونه که هستید، رفتار کنید و از همسرتان نیز نخواهید که تبدیل به فرد دیگری شود. او را همان‌گونه که هست بپذیرید.

خودتان را ‌کنترل کنید

وقتی شما عصبانی هستید نه صدای دیگری را می‌شنوید و نه به چیز دیگری می‌اندیشید. پس اگر با عصبانیت همسرتان از کوره در بروید، راه به جایی نخواهید برد.

در چنین شرایطی آرامش خود را حفظ کنید‌، ‌نفس عمیق بکشید. مطمئن باشید این‌کار به آرامش شما کمک می‌کند.

مسوولیت پذیر باشید

هرگز وقتی همسرتان عصبانی است بدون پرداختن و رسیدن به یک توافق نسبی به بهانه خواب به رختخواب نروید و در ضمن هرگز هر دو با هم فریاد نزنید مگر این‌که منزل آتش گرفته باشد و تقاضای کمک کنید!

نرمتر مخالفت کنید

در بسیاری موارد ممکن است نظر شما مخالف عقیده همسرتان باشد. بپذیرید که هر کس حق دارد عقیده و فکر خود را داشته باشد.

نظر خود را بیان کنید اما نه به صورتی که انگار در حال نقد همسرتان هستید.

مهم نیست که چه کسی درست می‌گوید و چه کسی غلط، زیرا قرار نیست در زندگی مشترک هر وقت بحثی به وجود می‌آید یک طرف در نهایت برنده باشد و نفر دیگر بازنده.

به گذشته بر‌نگردید

وقتی مشکلی پیش می‌آید قرار نیست تمام مشکلات گذشته زندگی خود را از ابتدا تاکنون دوباره مرور کنید، زیرا اینکار جز تخریب رابطه میان شما و همسرتان نتیجه‌ای نخواهد داشت.

همسرتان را بستائید

گاهی اوقات همسران فراموش می‌کنند که قرار نیست دائم به یکدیگر فرمان دهند. گاهی اوقات جملات دائمی، امری می‌شود. برای مثال زباله‌‌ها را بیرون ببر. لباس‌ها را بشور و عباراتی از این دست. بد نیست که در خواسته‌‌هایمان یک کلمه «لطفا» نیز به کار ببریم، زیرا هیچ یک از ما از دیگری طلبکار نیستیم.

در ضمن از راه‌های گوناگون و از طریق کلامی نیز به همسرتان نشان دهید که او را دوست دارید و شیرینی و دوام این رابطه برایتان اهمیت دارد.

حتی وقتی از دست او دلخور هستید نیز کمی نرمی می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

با کمی تواضع و احترام به طرف مقابل موجب می‌شوید که او تمایل پیدا کند تا شما را نیز راضی نگاه دارد.

البته غرور چیز بدی نیست، اما در جامعه موجب این می‌شود که سرتان را بالا نگاه دارید اما در خانه و خانواده بهتر است کمی غرورتان را پایین بیاورید، وگرنه به منزله مانعی برای طرف مقابل تلقی می‌شود که احساس می‌کند باید از روی آن بپرد و به عبارت دیگر حالت دفاعی و سرسختی او را افزایش می‌دهد!

مترجم :‌سحر کمالی نفر       منبع: آرمان